Tonometria, czyli pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, jest jednym z podstawowych badań okulistycznych, szczególnie istotnym w diagnostyce i monitorowaniu jaskry oraz nadciśnienia ocznego. Badanie to jest również zalecane po zabiegach na gałce ocznej w celu kontroli stabilności ciśnienia.
Tradycyjnie stosowana tonometria aplanacyjna, przeprowadzana przy użyciu tonometru Goldmanna, polega na spłaszczeniu rogówki po uprzednim jej znieczuleniu. W tej metodzie może jednak dochodzić do błędów w pomiarze ciśnienia, wynikających z różnic w grubości i sztywności rogówki. Grubsze rogówki mogą zawyżać wynik, podczas gdy cieńsze mogą go zaniżać.
Ponieważ ciśnienie wewnątrzgałkowe naturalnie waha się w ciągu doby (fizjologicznie od 2 do 6 mmHg), u pacjentów z jaskrą dąży się do minimalizacji tych wahań do mniej niż 3 mmHg, co pozwala na skuteczne kontrolowanie choroby. W tym celu stosuje się krzywą ciśnienia, czyli serię pomiarów ciśnienia wewnątrzgałkowego w regularnych odstępach co 3 godziny, co umożliwia ocenę stabilności i efektywności leczenia.
Nasz zespół recepcji jest tu, aby pomóc Ci i odpowiedzieć na wszystkie pytania. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać potrzebne informacje lub umówić wizytę.
Jesteśmy dostępni od pon. do pt. w godz. 8:00 do 16:00