Jaskra to schorzenie oczu, które nie leczone doprowadza do uszkodzenia i zaniku nerwu wzrokowego, a w efekcie nieodwracalnej ślepoty. Jeśli należysz do grupy ryzyka zachorowania na jaskrę – wykonuj specjalistyczne badania diagnostyczne raz w roku.
Pamiętaj, że tylko wczesne wykrycie jaskry i szybkie wdrożenie prawidłowego leczenia mogą uchronić przed nieodwracalną ślepotą. Warto wiedzieć, że wszystkie badania są bezbolesne, a część, podczas których pacjent mógłby czuć dyskomfort – wykonywana jest ze znieczuleniem.
Osoby, które powinny zapisać się na badanie jaskry, to te, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Obejmuje to:
Amerykańska Akademia Okulistyki (AAO) sugeruje, aby osoby z grupy podwyższonego ryzyka przeprowadzały pełne badania okulistyczne według następującego harmonogramu:
Twój lekarz okulista może zalecić częstsze badania, w zależności od Twojego poziomu ryzyka i ogólnego stanu zdrowia oczu. Regularne badania są kluczowe, ponieważ wczesne wykrycie i leczenie jaskry może zapobiec lub znacznie spowolnić utratę wzroku.
Początkowo jaskra zwykle nie daje żadnych objawów, co jest powodem, dla którego wiele osób nie jest świadomych jej rozwoju. Z czasem może dojść do powolnej utraty widzenia bocznego (peryferyjnego), a w późniejszych stadiach choroby, bez odpowiedniego leczenia, jaskra może prowadzić do ślepoty.
Jaskra jest grupą chorób oka, które mogą prowadzić do utraty wzroku poprzez uszkodzenie nerwu wzrokowego. Jedynym sposobem na sprawdzenie, czy masz jaskrę, jest wykonanie kompleksowego badania okulistycznego z rozszerzeniem źrenic. Takie badanie pozwala na dokładne ocenienie stanu nerwu wzrokowego i pola widzenia.