Kompleksowa opieka okulistyczna dla dzieci od pierwszych dni życia. Nasza Pracownia Okulistyki Pediatrycznej w Instytucie Oka oferuje pełen zakres badań okulistycznych i optometrycznych, a także nowoczesne metody leczenia chorób oczu oraz wad wzroku u dzieci i młodzieży w każdym wieku.
Instytut Okulistyki drStawowski w Białymstoku zapewnia konsultacje okulistyczne dzieciom od 7. roku życia. Niezbędne badania i leczenie prowadzone jest przez doświadczonych okulistów dziecięcych, którzy doskonale rozumieją potrzeby młodych pacjentów. Przyjazne podejście oraz metody diagnostyczne dostosowane do wieku i potrzeb dzieci i młodzieży, pozwalają na zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa pacjentom oraz ich opiekunom. A wczesne rozpoznanie problemów ze wzrokiem umożliwia podjęcie odpowiednich działań, wpływających na prawidłowe widzenie i niezakłócony rozwój dziecka.
Okulista dziecięcy to lekarz specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób oczu i zaburzeń widzenia u dzieci i młodzieży. Dzięki wiedzy i doświadczeniu w pracy z najmłodszymi pacjentami, okulista dziecięcy jest w stanie wykrywać zarówno wrodzone, jak i nabyte wady wzroku, które mogą wpłynąć na rozwój dziecka. W swojej pracy uwzględnia specyfikę rozwoju narządu wzroku, co umożliwia specjaliście wczesne rozpoznanie problemów ze wzrokiem. Okulista dziecięcy wykorzystuje nowoczesne technologie i specjalistyczne metody diagnostyczne dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku.
Okulista dziecięcy wykonuje szeroki zakres badań okulistycznych u dzieci i młodzieży, które pozwalają na ocenę stanu i funkcjonowania narządu wzroku, przede wszystkim:
Kontrola wzroku u dziecka pozwala na ocenę prawidłowego rozwoju i zdrowia oczu, dlatego warto wykonać profilaktyczne badanie u dziecka. Nawet jeśli nie skarży się ono na żadne dolegliwości,ani opiekun nie zauważa objawów mogących świadczyć o problemach ze wzrokiem. Wśród głównych wskazań do wizyty u okulisty dziecięcego wymienia się:
Okulista dziecięcy, w trakcie badania może wykryć wiele nieprawidłowości dotyczących narządu wzroku, które mogą mieć wpływ na jakość widzenia, komfort lub prawidłowy rozwój dziecka. Wśród najczęściej diagnozowanych problemów wyróżnia się m.in.: wady refrakcji (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm), zez i zaburzenia widzenia obuocznego, zapalenie spojówek (infekcyjne lub alergiczne), retinopatię wcześniaczą, jęczmień, gradówkę, zapalenie powiek (wywołane np. przez nużeńca), choroby wrodzone (np. jaskra, zaćma), nowotwory (np. siatkówczak), powikłania oczne w chorobach układowych (np. młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS).
Przygotowanie dziecka do wizyty u okulisty umożliwia sprawniejszy przebieg badania i zmniejsza stres u młodego pacjenta. Warto wcześniej porozmawiać z dzieckiem o przebiegu badania, wytłumaczyć na czym polega, oraz zadbać o to, aby na wizycie dziecko było wypoczęte i najedzone. Należy jednak pamiętać, że lekarze posiadający doświadczenie w pracy z dziećmi są niezwykle cierpliwi i przez całą wizytę dbają o komfort małych pacjentów.
Wizyta u okulisty dziecięcego jest dostosowana do potrzeb i wieku dziecka. Najczęściej obejmuje szczegółowy wywiad medyczny z rodzicami lub opiekunami w celu zebrania informacji o problemach ze wzrokiem, objawach i przebytych chorobach dziecka, badanie ostrości widzenia, diagnostykę w lampie szczelinowej oraz pomiar ciśnienia śródgałkowego i badanie dna oka. Po badaniu okulista dziecięcy omawia wyniki z opiekunami oraz informuje o możliwościach i zaleceniach dotyczących dalszego postępowania.
Czas trwania wizyty u okulisty dziecięcego zależy od zakresu badania i możliwości współpracy z pacjentem. Standardowa wizyta trwa zazwyczaj od 15 do 20 minut. W przypadku konieczności przeprowadzenia badań wymagających porażenia akomodacji czas wizyty wydłuża się do około 60 minut (lub dłużej, ponieważ jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta).
Częstotliwość wizyt u okulisty dziecięcego zależy od wieku dziecka i ewentualnych problemów ze wzrokiem. Zaleca się, aby wizyty kontrolne odbywały się co 1-2 lata, w przypadku braku nieprawidłowości i czynników ryzyka. Natomiast u dzieci z wadami wzroku, wizyty kontrolne powinny odbywać się nie rzadziej niż co 6 miesięcy lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zalecenia po wizycie u okulisty dziecięcego zależą od wyników badania wzroku i decyzji lekarza.
Możliwe zalecenia:
Instytut Okulistyki drStawowski w Białymstoku zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem chorób oczu i wad wzroku u dorosłych pacjentów oraz dzieci od 7. roku życia. Okuliści specjalizujący się w badaniu wzroku u dzieci i młodzieży mają bogatą wiedzę z zakresu rozwoju i funkcjonowania narządu wzroku oraz posiadają doświadczenie w pracy z młodymi pacjentami. Badania przeprowadzane w Instytucie drStawowski są dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Delikatność i przyjazna atmosfera w gabinecie okulistów dziecięcych zapewnia duży komfort dzieciom (i opiekunom) i wpływa na sprawny przebieg badania.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące okulisty dziecięcego.
Zwykle zaleca się, aby pierwsze badanie u okulisty dziecięcego zostało przeprowadzone u dziecka przed ukończeniem 3. roku życia (jeśli nie występują czynniki ryzyka, takie jak wcześniactwo, niska masa urodzeniowa czy obciążenia genetyczne). Kolejne wizyty powinny odbywać się zgodnie z zaleceniami specjalisty.
Koszt wizyty prywatnej u okulisty dziecięcego w Białymstoku zależy od zakresu diagnostyki i konkretnego gabinetu. Szczegółowe ceny dotyczące wizyt w Instytucie Okulistyki drStawowski znajdują się w cenniku na stronie kliniki.
Okulista dziecięcy zajmuje się badaniem wzroku i leczeniem chorób oczu u pacjentów od okresu noworodkowego do 18. roku życia.
Skierowanie do okulisty dziecięcego nie jest wymagane jedynie w przypadku wizyty prywatnej.
Badanie wzroku u dzieci można przeprowadzić w gabinetach oferujących konsultację u okulisty dziecięcego, który zapewnia kompleksową diagnostykę i leczenie chorób oczu. Jedną z takich placówek w Białymstoku jest Instytut Okulistyki drStawowski. Pacjent musi mieć jednak ukończone 7 lat.