Prawidłowe napięcie gałki ocznej jest utrzymywane przez ciecz wodnistą, która stale produkowana jest w oku. Ciecz ta opuszcza gałkę oczną przez kąt przesączania, strukturę odpowiedzialną za jej odpływ, co pomaga regulować ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Gdy na drodze odpływu cieczy wodnistej pojawia się przeszkoda, ciecz zaczyna się gromadzić, co powoduje wzrost ciśnienia śródgałkowego. Zbyt wysokie ciśnienie może prowadzić do ucisku na włókna nerwowe, co w dłuższej perspektywie powoduje uszkodzenie, a nawet zanik nerwu wzrokowego.
Gonioskopia to badanie służące ocenie kąta przesączania, które pozwala określić, czy kąt jest szeroko otwarty, wąski czy zamknięty. Tradycyjną metodą przeprowadzania gonioskopii jest użycie specjalnej soczewki zwanej gonioskopem. Badanie to jest inwazyjne – wykonuje się je po znieczuleniu oka kroplami i założeniu na nie soczewki.
W Instytucie okulistyki oferujemy również nieinwazyjną gonioskopię, wykorzystującą tomografię OCT w połączeniu z lampą szczelinową (SL-OCT), co umożliwia bezkontaktową ocenę kąta przesączania.
Ponadto, jako jedyni w kraju, posiadamy nowoczesny aparat AS-OCT Casia2 – drugiej generacji tomografii przedniego odcinka oka, który umożliwia niezwykle precyzyjną ocenę i obrazowanie kąta przesączania, bez potrzeby dotykania oka.
Dodatkowo, do oceny kąta przesączania wykorzystujemy również badanie UBM (ultrabiomikroskopia), co pozwala na szczegółową analizę struktur oka.
Nasz zespół recepcji jest tu, aby pomóc Ci i odpowiedzieć na wszystkie pytania. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać potrzebne informacje lub umówić wizytę.
Jesteśmy dostępni od pon. do pt. w godz. 8:00 do 16:00