Irydotomia laserowa to zabieg stosowany w leczeniu jaskry z wąskim, zamykającym się kątem przesączania, mający na celu zapobieganie ostrym atakom jaskry, którym towarzyszy bardzo wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Na czym polega irydotomia laserowa?

Irydotomia polega na laserowym przecięciu tęczówki, aby utworzyć dodatkowy otwór, przez który ciecz wodnista może swobodnie przepływać z komory tylnej do przedniej oka. Dzięki temu można wyrównać ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, zapobiegając nadmiernemu wzrostowi ciśnienia i zmniejszając ryzyko rozwoju ostrej jaskry.

Kwalifikacja do zabiegu

Podstawą kwalifikacji do irydotomii laserowej jest stwierdzenie dodatniego wyniku tzw. “próby ciemniowej” za pomocą aparatu SL-OCT. To badanie pozwala na dokładne monitorowanie kąta przesączania, jego szerokości, pozycji tęczówki względem rogówki oraz zmian, które zachodzą pod wpływem rozszerzania źrenicy w ciemności.

Wczesne wykonanie irydotomii laserowej może zapobiec tworzeniu się zrostów w przednim odcinku oka, co często towarzyszy zamykaniu się kąta. Właściwie przeprowadzony zabieg pozwala na odstąpienie od leczenia farmakologicznego, pozostawiając pacjentowi jedynie konieczność regularnych wizyt kontrolnych u okulisty.

W niektórych przypadkach, przed zabiegiem, zaleca się dodatkowe badanie przedniego odcinka oka przy pomocy UBM (ultrabiomikroskopii), aby wykluczyć inne przyczyny zamykania się kąta przesączania.

Przebieg zabiegu

Zabieg irydotomii laserowej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym – pacjentowi podaje się krople znieczulające. Na oko zakładana jest soczewka nagałkowa, która powiększa obraz kąta przesączania. Laserem precyzyjnie przecina się tęczówkę w wybranym miejscu, tworząc otwór, przez który ciecz wodnista może swobodnie przepływać.

Sam zabieg trwa od 5 do 10 minut, a po jego zakończeniu pacjentowi zaleca się stosowanie kropli przeciwzapalnych przez okres 2-4 dni.

Powiązane zabiegi:

No items found.

Cennik:

No items found.