10.12.2024

Kiedy wraca widzenie po operacji zaćmy? Kluczowe informacje

Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki oka. Aby zapobiec takiemu procesowi, należy usunąć dotychczasową soczewkę wewnątrzgałkową i wszczepić sztuczną. Dowiedz się, kiedy wraca widzenie po operacji zaćmy i jak postępować tuż po zabiegu.

Zaćma – czym jest i jak ją usunąć?

Zaćma znana jest też jako „katarakta”. Najczęściej dotyczy osób powyżej 60. roku życia. W procesie rozwoju zaćmy dochodzi do utraty elastyczności i zmętnienia soczewki oka. Taki stan prowadzi do stopniowego pogarszania się widzenia, a nawet do całkowitej utraty wzroku. Według danych GUS, w 2021 roku w Polsce operację zaćmy przeszło blisko 2 mln osób. Mimo że z roku na rok liczba wykonywanych zabiegów spada, nadal ta skala jest niepokojąca. 

Osoby dotknięte zaćmą widzą obrazy, które są rozmyte, zamglone. Kolory tracą swoją intensywność i wydają się bardziej wyblakłe. Pacjenci z zaćmą często zgłaszają również problemy z widzeniem w jasnym świetle lub podczas prowadzenia pojazdu po zmroku.

Aby wyleczyć zaćmę, należy przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Podczas niego usuwana jest zmętniała soczewka oka i zastępowana nową, sztuczną soczewką wewnątrzgałkową.

Kiedy wraca widzenie po operacji zaćmy?

Efekty poprawy widzenia po zabiegu usunięcia zaćmy są widoczne już w ciągu doby, ale pełna stabilizacja ostrości wzroku może zająć nawet kilka tygodni. Tempo procesu jest indywidualne i zależy od wielu czynników, takich jak: stan zaawansowania zaćmy przed operacją, wiek pacjenta, stan zdrowia, rodzaj wszczepionej soczewki czy skrupulatność w przestrzeganiu zaleceń lekarza.

W pierwszych dniach po zabiegu może pojawić się lekkie zamglenie obrazu, nadwrażliwość na światło, trudności w rozróżnianiu barw czy łzawienie. Są to naturalne objawy, które wynikają z adaptacji oka do nowej soczewki i zanikają wraz z postępem rekonwalescencji.

Natomiast pełna stabilizacja widzenia następuje zwykle po upływie 4-6 tygodni. Po takim czasie można dopasować odpowiednie okulary korekcyjne. Konieczność wymiany okularów zależy od rodzaju wszczepionej soczewki. Wszystkie możliwości omawiane są z lekarzem w trakcie wizyty. Wybór rozwiązania, jakim są soczewki jednoogniskowe, powoduje wyraźne widzenie z bliska lub z daleka. Natomiast soczewki wieloogniskowe umożliwiają wyraźne widzenie zarówno dali jak i bliży.

Pacjenci często zadają pytania o to, jak szybko po operacji usunięcia zaćmy można powrócić do wykonywania czynności, które wymagają wysokiej ostrości widzenia (np. prowadzenia samochodu). Przed podjęciem takich działań należy się upewnić, że proces gojenia został zakończony, a jakość widzenia jest stabilna. Dlatego konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.

Jak wygląda oko po operacji zaćmy?

Każdy etap rekonwalescencji oka po operacji zaćmy wygląda inaczej. Pierwszego dnia może występować minimalny obrzęk powiek i zaczerwienienie oka. Źrenice mogą być rozszerzone przez krople, które są stosowane podczas operacji. W kolejnych dniach obraz, który widzi pacjent, może być lekko niewyraźny, a w miejscu nacięcia może być dostrzegalna niewielka linia. Po kilku tygodniach zaczerwienienie i obrzęk oka ustępują, a wzrok całkowicie wraca do normy

Co warto zrobić po zabiegu usunięcia zaćmy?

Prawidłowe gojenie się oka w dużym stopniu zależy od ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko ewentualnych powikłań i zwiększa szansę na to, że okres rekonwalescencji przejdzie płynnie.

  • Jednym z najważniejszych kroków prowadzących do szybkiego zdrowia, jest stosowanie kropli do oczu, zgodnie z zaleceniami lekarza. Pomagają one zmniejszyć stan zapalny i chronią przed infekcjami, wspierając proces gojenia i regeneracji.
  • Przez pierwsze dni po usunięciu zaćmy, należy unikać wymagających aktywności fizycznych. Odpoczynek w tym czasie ma bezpośredni wpływ na przebieg okresu gojenia.
  • Ważną kwestią jest też chronienie oka przed kontaktem z wodą – podczas kąpieli lub mycia włosów dobrze jest stosować osłonkę, aby zabezpieczyć oko przed wodą i kosmetykami.
  • Wychodząc na zewnątrz, należy zakładać okulary przeciwsłoneczne, by zabezpieczyć wzrok przed promieniowaniem UV.

Powrót do takich czynności jak: czytanie czy oglądanie telewizji również jest możliwy. Jednak należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, aby nie męczyć wzroku. W przypadku niepokojących objawów, takich jak ból czy pogorszenie widzenia, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak długo goi się oko po operacji zaćmy?

Proces gojenia oka po operacji zaćmy trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. W pierwszych dniach oko zaczyna się regenerować, a widzenie może być lekko zamglone. Po pierwszym tygodniu większość pacjentów zauważa poprawę widzenia. W tym czasie bardzo ważną kwestią jest stosowanie kropli (antybiotyków i leków przeciwzapalnych). 

W ciągu 4-6 tygodni po operacji oko się w pełni goi, a widzenie stabilizuje. To czas, w którym można powrócić do większości codziennych aktywności, oczywiście zachowując przy tym ostrożność. Natomiast proces całkowitego zagojenia z reguły następuje po trzech miesiącach. Ostateczna jakość widzenia zależy od indywidualnych cech oka i ewentualnych chorób współistniejących pacjenta.

Operacja zaćmy – powikłania

Zabieg usunięcia zaćmy uznawany jest za bezpieczny. Istnieją jednak przypadki, w których mogą wystąpić powikłania. Najczęstszym z nich jest zaćma wtórna, czyli zmętnienie tylnej torebki soczewki. Możliwy jest również wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego objawiający się bólem i pogorszeniem widzenia, który wymaga leczenia kroplami.

Nieco rzadziej występują poważniejsze powikłania, takie jak: odwarstwienie siatkówki, obrzęk plamki żółtej, czy przemieszczenie soczewki, które mogą prowadzić do zaburzeń widzenia. Taki stan wymaga ponownej interwencji chirurgicznej. Jednak aby zminimalizować ryzyko wszystkich powikłań, warto uczęszczać na zalecone przez lekarza wizyty kontrolne.

Podwójne widzenie po operacji zaćmy

Takie zmiany są stosunkowo rzadkim, ale możliwym zjawiskiem. Przyczyną występowania podwójnego widzenia po operacji zaćmy może być proces gojenia oka, zastosowana soczewka lub wcześniejsze problemy z widzeniem. Po usunięciu zaćmy i wszczepieniu sztucznej soczewki oko może potrzebować czasu, aby dostosować się do zmienionych warunków widzenia. W tym czasie pacjenci mogą odczuwać trudności z koncentracją wzroku, co często skutkuje podwójnym widzeniem.

Operacja może tymczasowo pogorszyć objawy suchego oka, powodując niewyraźne lub podwójne widzenie. Nawilżające krople często pomagają złagodzić ten problem. Natomiast jeśli tylko jedno oko zostało zoperowane, różnica w wielkości obrazu między oczami (anizometropia) może powodować problemy z fuzją obrazów.

Dzięki pracy mięśni oko może się poruszać i jest odpowiednio ustawione w oczodole. Jednak po operacji może nastąpić zmiana, która doprowadzi do lekkiego zezowania i podwójnego widzenia. Rzadziej takie zjawisko powodują ukryte schorzenia neurologiczne, które ujawniają się po operacji, ale takie przypadki również się zdarzają.

Powodem podwójnego widzenia bywa również obrzęk rogówki lub siatkówki. To przejściowy stan, który tymczasowo zaburza widzenie.

Kłucie w oku po operacji zaćmy

Kłucie w oku po operacji zaćmy zazwyczaj jest związane z procesem gojenia i podrażnieniem tkanek oka po zabiegu. Jednak w niektórych przypadkach może wymagać konsultacji z okulistą. Do najczęstszych przyczyn kłucia w oku po operacji zaćmy należy: 

  • Podrażnienie tkanek oka – po zabiegu usuwania zaćmy na rogówce mogą występować niewielkie nacięcia. Tak podrażnione tkanki mogą powodować uczucie kłucia i ogólnego dyskomfortu.
  • Suchość oka – uczucie pieczenia, kłucia i tzw. „piasku pod powiekami”.
  • Reakcja na leki – krople stosowane po operacji (antybiotyki, sterydy, albo krople nawilżające) mogą powodować przejściowe podrażnienia i kłucie.
  • Obecność mikroskopijnych cząstek – rzadko, ale możliwe jest, że drobiny leku lub osad z kropli do oczu mogą powodować przejściowe podrażnienia. 
  • Nieprawidłowe gojenie lub komplikacje – jeśli kłucie jest intensywne, albo towarzyszy mu zaczerwienienie, silny ból, nadwrażliwość na światło lub pogorszenie widzenia, może to być sygnał powikłania. 

Drganie oka po operacji zaćmy

Operacja i proces rekonwalescencji mogą być obciążeniem psychicznym, co prowadzi do nadmiernego napięcia mięśni powieki, ale to nie jedyna przyczyna drgania oka. Do takiego stanu może doprowadzić wrażliwość oka po operacji. Drobne podrażnienia rogówki albo spojówki prowokują odruchowe skurcze mięśni. Podobnie jest w przypadku zespołu suchego oka. 

Ważną przyczyną, która prowadzi do drgania oka po operacji zaćmy, jest też brak równowagi elektrolitowej. Niedobory magnezu, potasu lub innych elektrolitów mogą powodować nadmierną aktywność nerwów. Niektóre krople stosowane po operacji wysuszają oko lub podrażniają tkanki, co również wywołuje takie objawy.

Swędzenie oka

Swędzenie lub delikatny dyskomfort w operowanym oku są częstymi dolegliwościami występującymi po operacji zaćmy. Takie objawy zwykle wynikają z naturalnego procesu gojenia. Mogą utrzymywać się przez kilka dni po zabiegu. Ważne jest, aby unikać pocierania oka, które może nasilić podrażnienia i zwiększyć ryzyko infekcji. 

Stosowanie przepisanych kropli do oczu pomaga złagodzić dyskomfort, zapobiec stanom zapalnym i tym samym, przyspieszyć proces gojenia. Jeśli kłucie lub ból oka nasilają się, albo towarzyszy im zaczerwienienie i pogorszenie widzenia, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące powrotu wzroku po operacji zaćmy.

Dlaczego nie widzę po operacji zaćmy?

Jeśli po zabiegu usunięcia zaćmy pacjentowi towarzyszy nieostre lub podwójne widzenie, może to oznaczać przemieszczenie soczewki. Taką sytuację niezwłocznie należy zgłosić lekarzowi i stawić się na wizytę kontrolną.

Czy po operacji zaćmy od razu się widzi?

U pacjentów częstą dolegliwością jest widzenie za mgłą po operacji zaćmy, a także nadwrażliwość na światło. Takie widzenie po operacji zaćmy to naturalny etap, który wynika z konieczności adaptacji oka do nowej soczewki. 

Jak długo widzi się za mgłą po operacji zaćmy?

W większości przypadków, zamglone widzenie po operacji zaćmy, jest normalnym etapem procesu rekonwalescencji. Wzrok zaczyna wyraźnie poprawiać się już w ciągu kilku dni, choć pełne gojenie może potrwać od kilku dni do nawet kilku tygodni, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta.

Jak długo goi się oko po zabiegu zaćmy?

Wzrok po zabiegu zaczyna się poprawiać już w ciągu kilku dni, jednak pełne widzenie po operacji zaćmy może nastąpić w czasie od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jest to zależne od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta. Najczęściej ostrość wzroku stabilizuje się w ciągu 4–6 tygodni. 

Czy po operacji zaćmy trzeba zostać w szpitalu?

Zwykle nie jest wymagana hospitalizacja po operacji zaćmy. Zabieg trwa w przybliżeniu 15 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.

Czy można się schylać po operacji zaćmy?

Bezpośrednio po operacji zaćmy należy unikać schylania się i innych czynności podnoszących ciśnienie wewnątrzgałkowe. Nie należy: dźwigać ciężarów czy wykonywać intensywnej aktywności fizycznej. Wzrost ciśnienia w oku może zakłócić proces gojenia się rogówki, która jest delikatna po nacięciu wykonanym podczas zabiegu.

Źródła:

  • M. Mulak, Jaskra – podstawowe wiadomości w praktyce lekarza rodzinnego, Katedra i Klinika Okulistyki Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • B. Iwaszkiewicz-Bilikiewicz, Zaćma (cataracta), „Geriatria” 2008
  • B. Fife, Zdrowe oczy: jak zapobiegać i leczyć zaćmę, jaskrę oraz inne dolegliwości oczu, Białystok 2016
  • Analizy statystyczne GUS, Zdrowie i ochrona zdrowia w 2022 r., Warszawa, Kraków 2023